where to buy Sony BRAVIA KDL40BX450 40-Inch 1080p HDTV, Black (2012 Model) ??
Sony BRAVIA KDL40BX450 40-Inch 1080p HDTV, Black (2012 Model)
- Sony BRAVIA KDL40BX450 40-Inch 1080p HDTV, Black (2012 Model) is masterful or a quality catalog .
- You might try out to determine or control articles or blog posts .
Sony BRAVIA KDL40BX450 40-Inch 1080p HDTV, Black
- Brilliant Full HD 1080p picture quality
- Four HD inputs for a cable box, PS3 and more*
- Share your pictures on the big screen via USB input
- Clear detail & contrast w/ Clear Resolution Enhancer
- Less grain & clear picture w/ Digital Noise Reduction
- Theater-like movie viewing with 24p True Cinema
- One remote for multiple devices with BRAVIA Sync
Key Features
Full HD 1080p
Four HD Inputs
**Syncs with BRAVIA Sync or Theatre Sync products.
Product Specifications
| Backlight Type: | CCFL |
| Display Device: | LCD |
| Display Resolution: | Full HD 1080p |
| Screen Size (diagonal): | 40 Inches |
| HDMI: | 2 (1 Rear/1 Side) |
| Component Video (Y/Pb/Pr): | 1 (Rear Hybrid with Composite) |
| Composite Video: | 1 (1 Rear Hybrid) |
| USB 2.0 Ports: | 1 (Side) |
| RF Connection: | 1 (Rear) |
| Analog Audio Input: | 1 (Rear) |
| PC Input: | 1 (D-Sub: Rear, Audio IN: Rear Hybrid with HDMI) |
| AC Power Input: | 1 (Rear) |
| Digital Audio Output: | 1 (Rear) |
| Audio Out: | 1 (Side) |
| Dimensions: | 38 5/8 x 23 3/4 x 3 3/4 (3 5/8) Inches-(38 5/8 x 25 1/4 x 9 1/8-Inches With Stand) |
Sony 2012 HDTV Comparison
| Series: | BX330 | BX450 | EX640 | HX750 | HX729 | HX850 | HX929 |
| Models: | 32" | 40", 46" | 40",46",55" | 46", 55" | 65" | 46", 55", | 55", 65" |